Istnieje kilka rodzajów głośników. Specjaliści tworzą kolejne ich kategorie ze względu na specyficzne cechy. Jednym z charakterystycznych kryteriów jest pasmo przenoszenia. W tym przypadku wyróżnia się aż siedem wersji.
- Wysokotonowe to wszystkie głośniki, które przetwarzają najwyższe pasmo.
- Średniotonowe, zgodnie z nazwą, służą do odtwarzania zakresu średnich tonów.
- Z kolei szerokopasmowe odtwarzają wszystkie częstotliwości: od niskich, poprzez średnie aż do wysokich.
- Koaksjalne składają się z dwóch przetworników, część wysokotonowa znajduje się w centralnym punkcie.
- Nisko-średniotonowe są powszechne w reprodukcji basu i średnicy. Umożliwiają stworzenie dwudrożnego czy dwu-i-pół-drożnego zestawu.
- Niskotonowe, jak sama nazwa wskazuje, przetwarzają tylko niskie częstotliwości. Są niewielkie, ale bardzo skuteczne.
- Ostatnim rodzajem w tej kategorii są głośniki subniskotonowe, które znajdują zastosowanie w subwooferach, zwykle o niskich efektywnościach. Aby działały wydajnie, konieczny jest dodatkowy wzmacniacz.
Dopasowane do pomieszczenia
Inne rozróżnienie dzieli głośniki ze względu na ich funkcjonalność. W tej kategorii znajdują się między innymi głośniki podłogowe, które sprawdzają się głównie w większych pomieszczeniach, dzięki czemu fale akustyczne swobodnie rozpływają się po mieszkaniu. Stanowią również bardzo elegancki wystrój mieszkania. Ich mniejszą alternatywą są głośniki podstawkowe, które można umieścić na półce, dzięki czemu sprawdzają się głównie w pomieszczeniach o mniejszym metrażu.