Czy lampy led szkodzą?

Czy lampy led szkodzą?
dorozgryzienia
Dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie typu LED jest obecnie bardzo popularne i korzysta z niego bardzo wiele osób. Niewątpliwie na taki stan rzeczy oraz popularność oświetlenia wpływa wysoka energooszczędność oraz długi czas pracy żarówek ledowych. Zużywają one nawet do 10 razy mniej energii niż standardowe żarówki oraz są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego też idealnie sprawdzają się w różnych pomieszczeniach – nawet w kuchni czy w łazience.

Od lat naukowcy zadają sobie pytanie na temat zagrożeń dla zdrowia, które mogą nieść żarówki LED. Wielu badaczy jest zdania, że oświetlenie tego typu negatywnie wpływa na wzrok i może prowadzić do degeneracji plamki żółtej, a także być źródłem uciążliwych problemów dla osób noszących soczewki kontaktowe. Dodatkowo efekt migotania, który może być spowodowany przez żarówki LED może prowadzić do problemów z koncentracją, zaburzeń widzenia, bólów i zawrotów głowy oraz prowadzić do efektu oślepienia, ze względu na emitowania zbyt dużej ilości światła. W dużej mierze jednak problem szkodliwości oświetlenia LED na funkcjonowanie i ludzki organizm jest jednak spowodowany przez żarówki kiepskiej jakości – nie należy więc oszczędzać podczas zakupów żarówek i decydować się na sprawdzone oraz znane marki, które posiadają odpowiednie certyfikaty i zostały dopuszczone przez ekspertów do sprzedaży. Warto zwrócić uwagę czy dany produkt (w tym przypadku żarówka) posiada znak CE – jest to gwarancja zgodności produktu z obowiązującymi na terenie Polski i Unii Europejskiej wymogami. Gwarantuje to bezpieczeństwo i najwyższej jakości produkt.

Artykuł napisany we współpracy z Tomaszem Krawczykiem, który od 5 lat jest doradcą klienta w renomowanym sklepie z lampami w Poznaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zasłony dobrać do wystroju salonu?
Jakie zasłony dobrać do wystroju salonu?
Modne wyposażenie można wkomponować do każdego z domowych wnętrz. W salonach meblowych i sklepach z dekoracjami można wyszukać wiele interesujących […]
Ostatnie wpisy