Teoretyczna i praktyczna nauka elektroniki zazwyczaj zaczyna się poznania budowy i zasad działania najczęściej stosowanych elementów. Jednym z nich jest rezystor, obecny w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Jak sama nazwa wskazuje, odpowiada on za rezystancję, czyli oporność, którą wyraża się w omach. Kolejnym niezwykle popularnym elementem w elektronice jest kondensator, którego zadaniem jest magazynowanie energii elektrycznej. Co warto o nich wiedzieć? Jakie mają praktyczne zastosowanie?
Rezystor, równie często nazywany opornikiem, w zależności od parametrów technicznych stawia określony opór przepływającemu prądowi w układzie, w którym jest zamontowany. Po co w ogóle stosuje się rezystory? Ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie przepływu prądu, podział napięcia, precyzyjne dostosowanie poziomów sygnału oraz zakończenie linii przesyłowych. Im wyższa rezystancja, tym mniej prądu będzie przepływać przez dany obwód. Jednostką rezystancji jest om, zapisywany jako duża omega – Ω. Jak widać rezystor wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem, dlatego każdy początkujący elektronik powinien zapoznać się z zasadą działania tego elementu. Jakie są najpopularniejsze typy rezystorów?
Budowa każdego kondensatora opiera się o dwa przewodniki, pomiędzy którymi znajduje się dielektryk, czyli warstwa nieprzewodząca, nazywana również izolatorem elektrycznym. Najważniejszym parametrem opisującym kondensator jest jego pojemność, czyli możliwość gromadzenia ładunku elektrycznego, wyrażana w faradach, mikrofaradach, nanofaradach lub pikofaradach. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kondensatorów?
W profesjonalnych sklepach dla elektroników i robotyków można znaleźć także kondensatory ceramiczne THT, elektrolityczne SMD, tantalowe SMD oraz kondensatory silnikowe, przeznaczone m.in. do silników indukcyjnych prądu zmiennego. Poszczególne kondensatory różnią się od siebie nie tylko pojemnością, ale również typem obudowy, rodzajem dielektryka oraz strukturą okładek.