Urządzenie pokoju młodzieżowego stanowi duże wyzwanie. Pomieszczenie musi trafiać w gust naszej pociechy, który w okresie dojrzewania stale się zmienia oraz spełniać wiele funkcji. Chociaż na pierwszy rzut oka, dobór mebli może wydawać się dość skomplikowanym zadaniem, wystarczy pamiętać o kilku prostych sposobach, które usprawnią całe przedsięwzięcie. Dzięki temu zarówno nasze dziecko będzie zadowolone z efektu końcowe, jak i wyposażenie wnętrza nie okaże się zbyt czasochłonne i co istotne – kosztowne.Poniżej podpowiadamy jak wyposażyć pokój nastolatka, tak, aby był on modny i wielofunkcyjny.
Wybór mebli jest uzależniony od metrażu pomieszczenia i jego kształtu. W dużych pomieszczeniach na planie kwadratu świetnie sprawdzają się gotowe meble z modnych kolekcji dostępnych w salonach meblowych. Większym wyzwaniem jest małe pomieszczenie, gdzie niestety trzeba rezygnować z regałów i komód. Jeśli ogranicza nas metraż, wystarczy duża przestronna szafa, która pomieści ubrania i wszystkie drobiazgi nastolatka. Jako biurko można wykorzystać przestrzeń na parapecie pod oknem, zakupując na przykład szerszy, drewniany blat.
Należy jednak pamiętać o tym, że biurko musi być dopasowane do wzrostu nastolatka. Zła postawa w trakcie siedzenia prowadzi do skrzywień kręgosłupa, dlatego warto zdecydować się na biurko z możliwością regulacji wysokości. Tak samo należy dobrać krzesło Musi mieć ono nie tylko odpowiednią wysokość, ale także być stworzone z wysokiej jakości materiałów tak, aby nastolatek mógł długo i komfortowo z niego korzystać podczas nauki czy odrabianiu zadań domowych. Na inne przedmioty codziennego użytku można wykorzystać naścienne półki, które nie zabierają przestrzeni. W przypadku pomieszczeń ze skosami lub o niestandardowym kształcie, lepiej zamówić zabudowę u stolarza. Dzięki temu można wykorzystać maksymalnie przestrzeń i ukryć wszystkie niepotrzebne przedmioty. Sprawi to, że pokój będzie wyglądał bardziej przestronnie, modnie i schludnie.
Jeśli w pokoju nie ma miejsca na łóżko, jedyną opcją jest sofa, tapczan lub rozkładany fotel. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tapczany, który nie zajmują dużo miejsca, a dają namiastkę tradycyjnego łóżka. Warto pamiętać, że nastolatek stale rośnie i potrzebuje odpowiedniego materaca, który nie będzie obciążał jego kręgosłupa. Powinno się wybierać modele z twardszym materacem, który nie zapada się pod ciężarem ciała. W przypadku, gdy pokój dzieli rodzeństwo, dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Dwa oddzielne łóżka zajmują więcej przestrzeni i nie zapewniają nastolatkom intymności, która w okresie dojrzewania jest niezwykle istotnym aspektem. Innym rozwiązaniem jest dobudowa antresoli, jeżeli pomieszczenie jest odpowiednio wysokie.
W większych pomieszczeniach można wstawić łóżko i wydzielić oddzielną strefę sypialnianą. Lepiej zakupić materac o długości 200 cm, jak dla dorosłej osoby, ponieważ posłuży przez wiele lat. Jeśli chodzi o szerokość, materac nie powinien być węższy niż 90 cm. Im szersze łóżko, tym lepiej. Obecnie w pokojach młodzieżowych królują duże łóżka przeznaczone dla dwóch osób. Zapewnia to nastolatkowi lepszy odpoczynek i pozwala na zapraszanie znajomych na noc.
Jeśli w pokoju nastolatka jest miejsce na telewizor, komputer lub konsolę, warto wygospodarować w pomieszczeniu strefę wypoczynku. Nastolatkowie potrzebują przestrzeni i zajęć, dzięki którym mogą odreagować emocje oraz zrelaksować się po trudnym sprawdzianie czy ciężkim dniu w szkole. W tej części pokoju przydatne będzie dodatkowe miejsce do siedzenia. Świetnie w tej roli sprawdza się pufa XXL. Nie zajmuje wiele miejsca, jest wygodna i zapewnia komfort użytkowania.
Dopasowuje się swoim kształtem do pleców i nie obciąża młodego kręgosłupa. Dzięki bogatej kolorystyce można ją bez problemu wkomponować do stylu wnętrza i jest bardzo modnym dodatkiem w pokoju młodzieżowym. Jeśli w pomieszczeniu nie ma miejsca na tego typu wyposażenie, warto zakupić pled lub nakrycie na łóżko, aby ubrania nie stykały się bezpośrednio z pościelą. W ciągu dnia łóżko będzie pełnić rolę kanapy, a w nocy miejsca do spania.
W przypadku koloru ścian, podłóg, wykładzin i mebli, warto wybierać neutralne, klasyczne kolory. Biel, czerń, beż oraz drewno stanowią świetna bazę do stworzenia klimatycznego pokoju i nigdy nie wychodzą z mody. Kolorowe meble mogą okazać się tylko chwilowym kaprysem, a ich wymiana wiąże się z dużymi kosztami. Aby pokój nabrał bardziej młodzieżowego charakteru, powinno się wprowadzić kolor w dodatkach, takich jak poduszki czy zasłony. Należy uzgodnić z nastolatkiem, jakie barwy mają się pojawić w pomieszczeniu, ponieważ to on ma czuć się dobrze w swoim pokoju.
Nawet jeśli nie podoba się nam ten pomysł, warto posłuchać słów dziecka i pozwolić zrealizować mu jego wizje. Kolor, który pojawia się wyłącznie w dodatkach, łatwo jest zmienić i zastąpić innym. Nastolatkowie mają różne pomysły i ich gust zmienia się co jakiś czas, dlatego w łatwy i tani sposób można odmienić wnętrze wyłącznie za pomocą tekstyliów i gadżetów. Ciekawym rozwiązaniem są także naklejki na ścianę lub plakaty, które nadadzą nieco kolorytu wnętrzu.
Jeśli nastolatek ma jakieś ciekawe zainteresowania, można to podkreślić i stworzyć pokój tematyczny. Chłopcy, którzy interesują się piłką, na pewno będą zadowoleni, jeśli w pokoju pojawi się kolor zielony nawiązujący do murawy, plakat ulubionej drużyny piłkarskiej czy pufa piłka. Dobrze, jeżeli w pokoju jest miejsce na tablicę magnetyczną lub korkową. Poprzez przywieszanie zdjęć, pamiątek z wakacji czy biletów z koncertów, nastolatkowie wyrażają siebie i tworzą swój własny, niepowtarzalny pokój, który staje się dla nich ważnym miejscem do życia i towarzyszy im w trudnym okresie, jakim jest dorastanie.