Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wilgotność powietrza jest zjawiskiem naturalnym związanym ze zwykłego użytkowania pomieszczeń, powstaje chociażby w wyniku gotowania czy też kąpieli. Jednak nadmierna i długotrwała wilgotność stanowi problem, który dotyczy wielu domów. Może się pojawiać w nowych mieszkaniach (np. kiedy świeże tynki i wylewki nie wyschły wystarczająco). Przyczyn powstawania wilgoci w domu jest wiele, w tym niedogrzanie pokoi, przemarzanie ścian, nieprawidłowo działająca wentylacja, nieszczelny dach czy też niewystarczające wietrzenie pomieszczeń.

Wilgoć w mieszkaniu to nie tylko kwestia estetyczna, ma również wpływ na samopoczucie domowników i ich zdrowie. Jeśli utrzymuje się przez długi czas przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach oraz meblach, jak również do gnicia ram okiennych i odpadania tynków. W konsekwencji u mieszkańców pojawić mogą się alergie oraz choroby układu oddechowego, narażone są na nie zwłaszcza dzieci i osoby starsze.

Kiedy mamy do czynienia z nadmierną wilgocią? Jeżeli ręczniki w łazience długo schną, na ścianach pojawiają się mokre plamy pokryte pleśnią, odczuwalny jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, tapety odchodzą od ścian. Możemy wtedy wykonać pomiar wilgotności i zastanowić się nad jej przyczynami, a następnie podjąć kroki mające na celu jej usunięcie.

Sposoby na poradzenie sobie z wilgocią:

– zakup i zamontowanie w domu osuszaczy powietrza i/lub pochłaniaczy wilgoci,

– zadbanie o prawidłowo działającą wentylację w domu,

– można zakupić elektryczne urządzenia osuszające,

– w łazienkach pozbawionych okien uchylać drzwi po kąpieli,

– w kuchni w trakcie gotowania włączać okap i uchylać okna,

– utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę na poziomie przynajmniej 20°C,

– w miarę możliwości odsunąć meble od ścian, a same ściany wystawić na działanie promieni słonecznych.

Jeśli w domu pojawiła się pleśń, należy najpierw się jej pozbyć, a następnie zająć się usuwaniem wilgoci, tak aby pleśń i grzyby ponownie się nie pojawiły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Janka 13.10.2017

    Ja nie mam wywietrznika w łazience i okapu w kuchni i jest masakra ! ale to wina właścicieli mieszkań, którzy tak to beznadziejnie planują… walczę z wilgocią ciągle..

Rekomendowane
W jakich pomieszczeniach warto powiesić plafony?
W jakich pomieszczeniach warto powiesić plafony?
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów każdego wnętrza mieszkalnego. Rozjaśnia bowiem całą przestrzeń, a dodatkowo wzbogaca aranżację. Ostatnio ogromną popularnością […]
Ostatnie wpisy