Nagranie porządnego filmu video nie jest łatwym zadaniem. Niezbędna jest specjalistyczna wiedza, która pozwoli nam uniknąć powszechnych pułapek. Kolejną istotną kwestią jest właściwe wyposażenie. Jeżeli chcemy nagrać wysokiej jakości plik, to musimy posługiwać się porządnym sprzętem. Ogromne znaczenie ma wybranie kamery, która umożliwia rejestrowanie obrazu oraz dźwięku na wysokim poziomie. Oczywiście żaden film nie jest idealny i wymaga od nas dużo czasu, jeśli chcemy poddać go dokładnej obróbce. W tym celu musimy używać oprogramowania wyposażonego w liczne funkcje. W ten sposób zapewniamy sobie odpowiednio duże pole do manewru, gdy zaczniemy modyfikować nagrany plik.
Z roku na rok, kamery dostępne na rynku stają się coraz potężniejsze i bardziej funkcjonalne. Jeżeli szukamy odpowiedniego sprzętu, warto zwrócić uwagę na kamkordery producenta Sony Fs7. Podczas ich projektowania, konsultowano się z licznymi specjalistami z dziedziny filmów i zdjęć. To między innymi dzięki nim, uzyskany produkt posiada liczne zalety, które czynią go optymalnym wyborem dla osoby pragnącego nagrywać video. Często pomijaną kwestią jest wygoda korzystania z kamery. Często właśnie modele niedrogie są bardzo nieporęczne i jeżeli chcemy ich używać, musimy dokupić specjalne wsporniki lub uchwyty. W przypadku produktów z serii Fs7 sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Projektanci postarali się, abyśmy mogli wygodnie oprzeć ich kamery na naszym ramieniu lub klatce piersiowej. Co więcej, aby maksymalnie zwiększyć wygodę korzystania z nich bez potrzeby dokupowania dodatkowego sprzętu, zadbano o obecność kilku przydatnych rozwiązań. Chodzi między innymi o umieszczenie na teleskopowym uchwycie dźwigni zoomu oraz przycisków startu i zatrzymania nagrywania. Chociaż wizjer został przesunięty w lewo, możemy go swobodnie zarówno do przodu, jak i tyłu.
Kamery Sony posiadają specjalnie zaprojektowany system mocowania α. Z uwagi na jego uniwersalny charakter, bez żadnych problemów możemy doczepiać obiektywy różnych firm. W przypadku modeli Fs7 dostajemy do dyspozycji gniazdo z mocowaniem typu E. Jeżeli chcemy jednak korzystać z obiektywów kinowych lub do lustrzanek wystarczy zakupić odpowiedni adapter. Z uwagi na znaczenie obiektywów w nagrywaniu wysokiej jakości plików, porządna kamera musi być w stanie obsłużyć jak największa ich liczbę. Chcąc uatrakcyjnić otrzymywany obraz, warto skorzystać z trybu HFR (High Frame Rate), który pozwoli zarejestrować dużą liczbę klatek na sekundę. Kamery Fs7 pozwalają tworzyć nagranie w jakości Full HD z szybkością do 180 klatek na sekundę.
Dzięki temu uzyskamy efekt silnie zwolnionego tempa, gdy zaczniemy odtwarzać taki plik z kinową prędkością. Nie będziemy musieli zawracać sobie głowy problematycznym mnożnikiem ogniskowej lub stałymi zmianami w kącie widzenia. Projektantom udało się to osiągnąć dzięki wyeliminowaniu cząstkowego odczytywania danych z matrycy oraz redukcji dokładności bitowej. Sterowanie narracją zostało ułatwione dzięki możliwości wybiórczego zwalniania lub przyspieszania akcji. Osiąga się to dzięki trybowi S&Q, w którym możemy swobodnie ustawiać tempo rejestracji w zakresie od 1 do 180 klatek na sekundę.
Istotnym elementem każdej kamery jest matryca oraz jej rozmiar. Dzięki specjalnie stworzonemu przetwornikowi obrazu, produkty Sony pozwalają nam korzystać z efektu rozmywania się tła w wyniku małej głębi ostrości. Jest to jeden ze sposobów, z jakich zawodowcy korzystają, gdy chcą naprowadzić uwagę widza na główny temat nagrania. Większe przetworniki łatwiej osiągają taki efekt. Co więcej, rozmiar matrycy ma znaczenie, jeżeli chodzi o światłoczułość oraz szerszy kąt widzenia.
Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają na przeprowadzenie procesu obróbki pliku multimedialnego. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Sprawia to, że poprawny wybór może być trudnym zadaniem. Jeżeli nie potrafimy znaleźć produktu nas interesującego, warto rozważyć zakup jednej z najpopularniejszych opcji. Dobrym przykładem jest program avid media composer. W jego ramach uzyskujemy dostęp do wielu funkcji, które znacznie upraszczają proces obróbki. Szczególnie jeżeli zamierzamy pracować nad plikami o wysokiej rozdzielczości. Chociaż program ten jest przeznaczony przede wszystkim do obsługi nagrań video, jesteśmy również w stanie modyfikować dźwięk.
Możemy zadbać o jakość ścieżki audio, aby polepszyć jakość nagrania jako całości. Obróbka filmowa może być mozolnym zadaniem w zależności od rozmiarów pliku. Na szczęście media composer umożliwia nam zautomatyzowanie najtrudniejszych zadań. Zarówno wtyczki AAX, jak i AVX są przez niego obsługiwane. W naszej pracy otrzymujemy do dyspozycji liczne kanały audio — stereo, mono oraz dual mono to tylko niektóre z nich. W zależności od wybranej wersji aplikacji możemy uzyskać dostęp do dodatkowych narzędzi. Wystarczy dokupić pakiety Symphony Option, ScriptSync Option, NewsCutter Option oraz PhraseFind Option.