Endometrium to jedna z najważniejszych części kobiecego układu rozrodczego. Endometrium to błona śluzowa, która wyściela wnętrze macicy. Jest to warstwa tkanki, która grubieje, pęka i krwawi co miesiąc w odpowiedzi na zmiany hormonalne podczas cyklu menstruacyjnego.
Endometrium składa się z gruczołów i zrębu (tkanki łącznej). Gruczoły wydzielają płyn, który stanowi część krwi menstruacyjnej. Zrąb zawiera naczynia krwionośne, nerwy, naczynia chłonne i tkankę włóknistą (kolagen), które nadają mu strukturę.
Endometrium objawy zmienia się podczas każdego cyklu miesiączkowego w odpowiedzi na hormony zwane estrogenami i progesteronem produkowane przez komórki jajników. Hormony te powodują pogrubienie endometrium w ramach przygotowań do ciąży, jeśli jajo zostało zapłodnione przez plemniki. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, nie ma potrzeby stosowania tej pogrubionej wyściółki, więc odpada ona jako krew menstruacyjna około 28 dnia po owulacji.
Jeśli dojdzie do zapłodnienia, Twój organizm zaczyna przygotowywać się do porodu, budując dom dla Twojego dziecka i chroniąc je przed zewnętrznymi najeźdźcami. Proces ten nazywa się implantacją i ma miejsce w Twojej macicy około sześć do dziewięciu dni po zapłodnieniu. Jeśli implantacja nie nastąpi w tym czasie, doświadczysz krwawienia z odstawienia, znanego jako miesiączka lub okres.
Długość cyklu miesiączkowego zależy od tego, jak długo trwa owulacja (uwolnienie komórki jajowej) w każdym miesiącu; różni się ona w zależności od osoby, ale zazwyczaj trwa 26-32 dni. Gdy dojdzie do owulacji, poziom estrogenów zaczyna wzrastać w ramach przygotowań do owulacji, podczas gdy poziom progesteronu wzrasta później.