Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?
dorozgryzienia
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wilgotność powietrza jest zjawiskiem naturalnym związanym ze zwykłego użytkowania pomieszczeń, powstaje chociażby w wyniku gotowania czy też kąpieli. Jednak nadmierna i długotrwała wilgotność stanowi problem, który dotyczy wielu domów. Może się pojawiać w nowych mieszkaniach (np. kiedy świeże tynki i wylewki nie wyschły wystarczająco). Przyczyn powstawania wilgoci w domu jest wiele, w tym niedogrzanie pokoi, przemarzanie ścian, nieprawidłowo działająca wentylacja, nieszczelny dach czy też niewystarczające wietrzenie pomieszczeń.

Wilgoć w mieszkaniu to nie tylko kwestia estetyczna, ma również wpływ na samopoczucie domowników i ich zdrowie. Jeśli utrzymuje się przez długi czas przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach oraz meblach, jak również do gnicia ram okiennych i odpadania tynków. W konsekwencji u mieszkańców pojawić mogą się alergie oraz choroby układu oddechowego, narażone są na nie zwłaszcza dzieci i osoby starsze.

Kiedy mamy do czynienia z nadmierną wilgocią? Jeżeli ręczniki w łazience długo schną, na ścianach pojawiają się mokre plamy pokryte pleśnią, odczuwalny jest nieprzyjemny zapach stęchlizny, tapety odchodzą od ścian. Możemy wtedy wykonać pomiar wilgotności i zastanowić się nad jej przyczynami, a następnie podjąć kroki mające na celu jej usunięcie.

Sposoby na poradzenie sobie z wilgocią:

– zakup i zamontowanie w domu osuszaczy powietrza i/lub pochłaniaczy wilgoci,

– zadbanie o prawidłowo działającą wentylację w domu,

– można zakupić elektryczne urządzenia osuszające,

– w łazienkach pozbawionych okien uchylać drzwi po kąpieli,

– w kuchni w trakcie gotowania włączać okap i uchylać okna,

– utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę na poziomie przynajmniej 20°C,

– w miarę możliwości odsunąć meble od ścian, a same ściany wystawić na działanie promieni słonecznych.

Jeśli w domu pojawiła się pleśń, należy najpierw się jej pozbyć, a następnie zająć się usuwaniem wilgoci, tak aby pleśń i grzyby ponownie się nie pojawiły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Janka 13.10.2017

    Ja nie mam wywietrznika w łazience i okapu w kuchni i jest masakra ! ale to wina właścicieli mieszkań, którzy tak to beznadziejnie planują… walczę z wilgocią ciągle..

Rekomendowane
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje głośników?
Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje głośników?
Istnieje kilka rodzajów głośników. Specjaliści tworzą kolejne ich kategorie ze względu na specyficzne cechy. Jednym z charakterystycznych kryteriów jest pasmo […]
Ostatnie wpisy